Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kemik Kırıkları Mevsimsel Olarak Değişebilir

Kemik Kırıkları Mevsimsel Olarak Değişebilir

Haberler Z Haberler Z -
0

Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Güzelali Özdemir, kemik kırıklarının mevsimsel değişiklik gösterebileceğini belirtti.

Her yıl dünyada ve Türkiye’de ciddi oranda kırık vakalarıyla karşılaşıldığını söyleyen Doç. Dr. Özdemir, çocuklarda yaz aylarında daha fazla kırık görülürken, kış mevsiminde düşme kaynaklı kırıkların ve özellikle yaşlı kırıklarının daha sık olduğunu ifade etti. Kırıkların sayı olarak halk sağlığı sorunu oluşturacak düzeyde yüksek olduğunu ve önemli morbidite ve mortalite sebebi olabileceğini vurguladı.

Yaşlılarda Kalça Kırıkları Önemli Problemlere Yol Açıyor

Doç. Dr. Özdemir, yaşlılarda daha fazla kalça kırığı görüldüğünü, ayrıca el bileği, omuz ve dirsek kırıklarının da sıkça karşılaşılan durumlar olduğunu belirtti. ABD’de yılda yaklaşık 800 bin kalça kırığı tedavisi yapıldığını söyleyen Özdemir, ülkemizde de yılda 150-200 bin arasında kalça kırığı tedavisi yapıldığını ifade etti. Kalça kırıklarının hastalarda önemli problemlere yol açtığını ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olduğunu belirten Özdemir, ayrıca birçok hasta bağımsız yürüme yeteneğini kaybettiği için iyileşemeyerek kaybedilebildiğini söyledi.

Kalça Kırığı Riski 65 Yaşından Sonra Artıyor

Doç. Dr. Özdemir, kalça kırıklarının her yaşta görülebileceğini ancak yaşlandıkça riskin arttığını açıkladı. Kişilerin 65 yaşını geçtikten sonra her 10 yılda bir riskin arttığını belirten Özdemir, bu riskin temel sebebinin kemik erimesi olduğunu söyledi. Yaşlılardaki kalp-damar hastalıklarının da kalça kırığı ameliyatlarını zorlaştırdığını ve rehabilitasyon sürecinin sıkıntılı olduğunu ifade etti.

Kemik Erimesi Önlenmeli ve Tedavi Edilmeli

Kalça kırığı gibi ciddi problemlerin yaşlılıkta önüne geçebilmek için kalsiyum alımının önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Özdemir, kalsiyum eksikliği ve kemik erimesinin engellenmesi gerektiğini vurguladı. Kişilerin düzenli egzersiz yapması, gün ışığı alması, obeziteden ve yandaş hastalıklardan korunması gerektiğini söyledi. Kemik erimesi tespit edildiğinde hızlıca tedavi edilmesi gerektiğini ve böylece kırık riskinin azalabileceğini ifade etti.

Yaşlılarda Düşme Riskini Azaltan Önlemler Alınmalı

Yaşlılarda düşme kaynaklı kırıkların azaltılması için ev ve çevrede tedbirler almanın önemli olduğunu belirten Özdemir, kablolardan uzak durulması, kaymaz örtülerin kullanılması, kapı eşiklerinin kaldırılması gibi önlemler alınabileceğini söyledi. Ayrıca buzlu ve karlı havalarda dışarı çıkmamaya çalışılması ve çıkılması gerektiğinde kayma önleyici tabanlı ayakkabıların tercih edilmesini önerdi.

Karlı ve Buzlu Yerde Ufak Adımlarla Yürüyün

Düşme anında bile kişinin kendini koruyabileceği yöntemler olduğunu belirten Özdemir, karlı ve buzlu yerlerde yavaş ve ufak adımlarla yürümenin önemli olduğunu söyledi. Denge problemi olan kişilerin uç kısımları kayma önleyici aparatlarla desteklenmiş bastonları kullanabileceğini ifade etti. Düşme anında kafa ve kalça bölgesini yere vurmaktan kaçınılması gerektiğini ve iki kolu açarak düşmeye çabalanmanın kırıklara karşı bir tedbir olabileceğini vurguladı.

Bilkent Şehir Hastanesi bünyesinde geçen yıl 19 binden fazla kırık ameliyatı yapıldığını belirten Doç. Dr. Özdemir, bazı hastaların birden fazla ameliyata alındığını ve 800’den fazla kalça kırığı ameliyatı gerçekleştirildiğini bildirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir