Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Osteoartrit: Eklemleri Etkileyen ve Yaşam Kalitesini Düşüren Hastalık

Osteoartrit: Eklemleri Etkileyen ve Yaşam Kalitesini Düşüren Hastalık

Haberler Z Haberler Z -
0

Osteoartrit Nedir ve Kimlerde Görülür?

Osteoartrit, en sık görülen eklem hastalığıdır ve genellikle yaşlılarda, ancak gençlerde de görülebilir. 65 yaşın üzerindeki hastaların yarısından fazlasında röntgende osteoartrit görülebilir. Hastalık, eklemin kıkırdak yapısının aşınmasıyla ortaya çıkar ve kemik, bağ, tendon, kas gibi yapıları etkileyebilir.

Osteoartritin Etkileri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Osteoartrit hastalarında aktiviteyle artan, istirahatle azalan ağrı, sabah tutukluğu, eklemde kabalaşma, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlılıkları gibi şikayetler görülebilir. Hastalığın obezite, şeker hastalığı, metabolik hastalıklar, eklem travması gibi risk faktörleri vardır.

Osteoartrit Tedavisi ve Önemi

Osteoartrit tedavisinde kilo kontrolü, uygun şekilde eklemin kullanımı, zorlayıcı aktivitelerden kaçınma, ilaç tedavileri ve özel egzersizler önemlidir. Fizik tedavi ajanlarıyla yapılan tedaviler eklemin beslenmesini, inflamasyonun azalmasını ve kas spazmının çözülmesini sağlar. Tedavi çok yönlü olmalı ve sadece ilaçlara bel bağlanmamalıdır.

Osteoartrit hastalığından muzdarip kişilere kilo kontrolüne dikkat etmeleri, zorlayıcı hareketlerden kaçınmaları ve düzenli egzersizleri hayatlarının bir parçası haline getirmeleri önerilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir