Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Psikolojik Testlerde Kadınların Menstrüasyon Sırasında Performanslarının Arttığı Bulundu

Psikolojik Testlerde Kadınların Menstrüasyon Sırasında Performanslarının Arttığı Bulundu

Haberler Z Haberler Z -
0

İngiliz Araştırmacılar Tarafından Yapılan Çalışma

Neuropsychologia dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, İngiliz araştırmacılar kadınların, psikolojik testlerde menstrüasyon sırasında %12 daha hızlı tepki verdiğini ve %25 daha az hata yaptığını buldu. Bu sonuç, kadınların performanslarının düşeceğini beklediklerine rağmen aksini gösterdi.

Kadınların Daha İyi Bilişsel Performans Gösterdiği Tespit Edildi

Çalışmada, kadınların daha kötü ruh hali ve semptomlar bildirmelerine rağmen, menstruasyon sırasında genel bilişsel puanlarının daha iyi olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları, kadın sporcuların regl döneminde yaralanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteren önceki araştırmalara açıklama sağlayabileceğini belirtiyor.

Kadınlarda Hormonların Etkisi

Araştırmacılar, kadınlarda menstruasyon sırasında artan bir hormon olan östrojenin beyin fonksiyonlarını artırdığını ve menstruasyondan önce devreye giren progesteronun ise beyin fonksiyonlarını engellediğini açıkladılar. Çalışmada, toplam 248 katılımcı incelendi, bunların arasında 105 kadın ve 96 erkek bulunmaktaydı.

Adet Gören Kadınların Performansı

Araştırmacılar, takım sporlarında tipik olan zihinsel süreçleri taklit etmeyi amaçlayan zorlu testler hazırladılar. Kadın katılımcılar, hareketli toplar görevinde %12 daha doğru sonuç verirken, engelleme görevinde %25 daha az hata yaptılar. Ayrıca, adet dönemindeki kadınların yaklaşık 10-20 milisaniye daha yavaş reaksiyon sürelerine sahip oldukları ve daha az hata yaptıkları gözlendi.

Araştırma Sonuçları

Araştırmanın baş yazarı UCL’den Dr. Flaminia Ronca, performans farklılığının sadece adet gören kadın grupları arasındaki dalgalanmadan kaynaklandığını belirtti. Dr. Ronca, kadınların adet dönemlerinde yaralanma risklerinin kaslarından ziyade beyinlerini etkileyen hormonlar nedeniyle arttığını öne sürdü.

Dr. Ronca, “Şaşırtıcı olan şey, katılımcıların performanslarının adet döneminde daha iyi olmasıdır. Bu durum, kadınların ve toplumun, bu özel dönemdeki yeteneklerine ilişkin varsayımlarını sorgulamaktadır.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir