Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uzmanından Astım Hastalığı Uyarısı: Yaşam Kalitesini Azaltıyor!

Uzmanından Astım Hastalığı Uyarısı: Yaşam Kalitesini Azaltıyor!

Haberler Z Haberler Z -
0

Uzmanlar Astımın Tehlikelerine Dikkat Çekiyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Bilge Salık, astım hastalığının yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bir hastalık olduğunu vurguladı. Hastalığın genellikle nefes darlığı ve öksürükle kendisini gösterdiğini ifade eden Salık, astım atağı geçiren hastaların nefes almakta zorlanabileceğini hatta ağır vakalarda bilinç kaybı yaşanabileceğini belirtti.

Astım Hastalığının Kontrol Altına Alınması Önemli

Salık, astım hastalığı teşhisi konulan bireylerin yaşam tarzlarına özen göstermeleri gerektiğini ve düzenli tedavilerle hastalığın kontrol altına alınabileceğini vurguladı. Sigara içilmemesi, tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durulması gerektiğini belirten Salık, astımın ilerlemesi durumunda solunum yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabileceğine dikkat çekti.

Astım Tedavisi İle Yaşam Kalitesi Artıyor

İzmir’de yaşayan 63 yaşındaki hasta Nadire Turunç, astım hastalığı teşhisi konulduktan sonra aldığı ilaçlar ve uygulanan tedaviler sayesinde hastalığın kontrol altına alındığını ve solunum güçlüğü yaşamadığını paylaştı. Tedaviden sonra günlük işlerini rahatlıkla yapabildiğini vurgulayan Turunç, astım hastalarına düzenli ilaç kullanımı ve kontrollerini aksatmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir