Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yeni İlaç Alzheimer Hastalığının Tedavisinde Umut Vadeden Bulgular Ortaya Koydu

Yeni İlaç Alzheimer Hastalığının Tedavisinde Umut Vadeden Bulgular Ortaya Koydu

Haberler Z Haberler Z -
0

İlacın Amiloid Proteinini Azaltma Yeteneği

Kanada ve ABD merkezli Ontario, Stanford Üniversitesi ve Kaliforniya üniversitelerinden bilim insanları, yaptıkları araştırmada, günde iki kez alınan ilacın Alzheimer hastalığının ana belirtilerinden biri olan amiloid adı verilen zararlı beyin proteininin düzeylerini yaklaşık yüzde 10 oranında azaltabildiğini keşfettiler.

Beyindeki Etkileri ve Yan Etkileri

Uzmanlar, ilacın diğer deneysel tedavilerden farklı olarak beyindeki faydalarının kullanımından sadece altı ay sonra gözlemlendiğini belirtiyorlar. Yan etkilerin az ve hafif olduğunu vurgulayan uzmanlar, en yaygın yan etkilerin ishal ve baş ağrısı olduğunu ifade ettiler.

P75NTR Reseptörü ve Alzheimer Hastalığı

Yeni ilaç, beyindeki P75NTR adı verilen ve beyin hücresinin hayatta kalmasını ve gelişimini düzenlemeye yardımcı olan spesifik bir reseptörü hedef alıyor. Araştırmacılar, bu reseptörün Alzheimer hastalığında önemli bir rol oynadığını düşünüyorlar çünkü bu reseptörün hayatta kalmayı teşvik ettiğini ve amiloid oluşumunu azalttığını belirtiyorlar.

Alzheimer Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Araştırmacılar, ilacın beyin nöronlarının hayatta kalma yeteneğini doğrudan artırdığını ve Alzheimer hastalığının ana nedeninin beyin hücrelerinde ve çevresinde anormal protein birikmesi olduğunu düşündüklerini ifade ediyorlar. Yakın tarihli bir araştırma, ilacın büyümeyi teşvik etmek için reseptör ile hücreler arasındaki sinyallerin geçişini artırdığını ortaya koydu.

Alzheimer hastalığının tedavisi üzerinde yapılan bu çalışmalar, milyonlarca insanı etkileyen bu hastalığa umut vadeden yeni tedavi seçenekleri sunabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir