Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. TFF, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ve VAR Kayıtlarını Açıkladı

TFF, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ve VAR Kayıtlarını Açıkladı

Haberler Z Haberler Z -
0

Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nin Çalışma Prensibi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nin çalışma prensiplerini açıkladı. TFF yetkilisi Mustafa İlker Coşkun, sistemin Süper Lig maçlarında kullanıldığını ve stadyumlara yerleştirilen yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde ofsayt pozisyonlarının hızlı bir şekilde incelendiğini belirtti. Bu sistem sayesinde VAR kayıtlarının yayınlanma süresinin azaldığı ve oyunun akışının hızlandığı vurgulandı.

VAR Kayıtlarının Kamuoyuyla Paylaşılması

Toplantıda konuşan Mustafa Eröğüt, TFF’nin Süper Lig maçlarındaki VAR kayıtlarının da kamuoyuyla paylaşılması için çalışma yaptığını ifade etti. İspanya La Liga’da olduğu gibi VAR kayıtlarının maçların bitiminden sonra yayınlanabileceğini söyleyen Eröğüt, Türkiye’de de bu uygulamanın hayata geçirilebileceğini belirtti. Şu anda testlerin devam ettiğini ve yakın zamanda kararların duyurulacağını aktardı.

Yabancı Gözlemcilerin Etkisi

TFF yetkilisi Mustafa Eröğüt, Türk futbolunda hakemlerin aldığı puanlarda yabancı gözlemcilerin etkisinin artacağını açıkladı. UEFA’nın elit hakemlerinden oluşan bir gözlemci grubunun Türk hakemliğinde belirleyici olacağını söyleyen Eröğüt, bu grup tarafından verilen notların hakem puanının yüzde 50’sini oluşturacağını ifade etti. Buna ek olarak, stadlardaki maç gözlemcilerinin ve VAR hakemlerinin de puanlama sisteminde etkisi olacak.

MHK’nin Yapısının Değişmesi

TFF’nin bir süredir üzerinde çalıştığı ve Kulüpler Birliği ile istişare ettiği MHK’nin yapısının değiştirileceği planlandı. Yeni MHK, 5 üyeden oluşacak. Bu üyelerin 3’ü TFF tarafından belirlenecek, diğer 2 üye ise Kulüpler Birliği tarafından önerilecek ve üzerinde uzlaşma sağlanacak kişiler olacak. Mustafa Eröğüt, bu noktada yapılan yanlış anlaşılmaları düzeltmek için Kulüpler Birliği temsilcilerinin kulüp temsilcileri olmayacağını ve FIFA kurallarına uygun şekilde kulüp üyeliği olmayan kişilerin önerileceğini belirtti.

TFF Başkanı ve MHK Başkanı’nın Katılımı

Toplantının son bölümünde TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu da katılarak gazetecilerle kısa bir süre sohbet etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir