Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. OpenAI’den Yeni Ses Klonlama Teknolojisi Açıklaması

OpenAI’den Yeni Ses Klonlama Teknolojisi Açıklaması

Haberler Z Haberler Z -
0

OpenAI, “Voice Engine” İle Yenilikçi Teknoloji Sunuyor

OpenAI, şirketin ses klonlayabilen yeni teknolojisi olan “Voice Engine” ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Bu teknoloji, yalnızca yazılı metin ve 15 saniyelik tek bir ses örneği kullanarak konuşmacının sesine oldukça benzeyen bir konuşma üretebiliyor.

2022’de Geliştirilen Teknoloji Dikkat Çekiyor

Açıklamada, söz konusu teknolojinin 2022’de geliştirildiği belirtilirken, “kötüye kullanım potansiyeli” nedeniyle daha geniş bir sürüm için temkinli ve bilinçli bir yaklaşım benimsendiği vurgulandı. “İnsanların seslerine benzeyen konuşmalar üretmenin özellikle de seçim yılında ciddi riskler taşıdığının farkındayız.” denilen açıklamada, bu sebeple çok sayıda uluslararası ortakla birlikte çalışılarak geri bildirim toplandığı belirtildi.

Güvenlik Endişelerine Önem Veriliyor

Açıklamada, Voice Engine’in test aşamasındaki kullanıcı partnerlerine, kişi veya kuruluşların kimliğini kullanmanın yasaklandığı, orijinal konuşmacının rızasının gerektiği ve seslerin yapay zeka tarafından üretildiğinin izleyicilere açıkça bildirilmesinin zorunlu kılındığı açıklandı. Voice Engine’in orijinal konuşmacının sesini koruyarak çeviri yapabileceği de vurgulanan açıklamada, içerik üreticilerinin bu özellikten faydalanarak “kendi sesleriyle” dünyaya ulaşabileceği ve çevrilen seste orijinal konuşmacının “aksanını” da koruyabileceği bilgisi paylaşıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir