Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Oksijen Jeneratörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Oksijen Jeneratörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Haberler Z Haberler Z -
0

Oksijen jeneratörü denilen sistem kabin basınç kaybına uğradığı durumlarda uçak yolcuları için genellikle acil olan oksijen kaynağıdır. Denizaltı ekipleri ve itfaiyeciler tarafından sıklıkla kullanılır. Oksijen jeneratörleri, var olan oksijeni birden fazla kimyasal formlarda depolar. Oksijen açısından zengin olan potasyum klorat ve sodyum klorat gibi bileşenler oksijen jeneratörleri tarafından depolanır. PSA çalışma prensibiyle çalışan oksijen jeneratörleri, havanın içinde yer alan birtakım farklı bileşenlerden oksijenin ayrışmasını sağlar.

Oksijen jeneratörleri için bulunulan yerde havanın içinde yer alan oksijenin farklı bileşenlerden ayrılmasını sağlarken uygun seviyelerde ki basınç ve saflıkta oksijen üreten sistemlerdir diyebiliriz.

Azot Jeneratörleri Nasıl Çalışıyor?

Azot Jeneratörlerinin temel olarak çalışma prensiplerini incelemeye başladığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki azot jeneratörü, var olan basınçlı hava içinde oksijen bileşenlerini yine azot moleküllerinden ayırarak saf azot kaynağı oluşturur.

Şirketler veya bu alanda saf azota gereksinim duyulan alanlarda istenirse işletmeler kendilerine ait olan saf azotun üretimini yapabilirler. Azot jeneratörleri genel manada saf azotun üretilmesinde kullanılır. Azot gazı bilindiği üzere kimya ve ilaç sanayisi başta olmak üzere endüstriyel alanlarda ve gıda paketleme sektöründe sıklıkla kullanılır. Azot jeneratörü çalışma mantığı açısından basit ve anlaşılır bir sisteme sahiptir.

Azot gazı üretilebilmesinin tek gereksinimi havadır. Azot jeneratörü sayesinde üretilen azot gazının tamamını kullanabilirsiniz. Dolayısıyla farklı şekillerde oluşturulan azot gazlarının tamamını kullanamıyorsunuz. Ama azot jeneratörlerinin oluşturduğu azot gazlarını ise sonuna kadar rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Aynı zamanda azot jeneratörünün kullanılmasının sağladığı bir diğer avantaj hiç kuşkusuz ki üretilen azot gazının depolanabilmesidir. Azot gazının depolanabilmesinde etkin olan tanklar ile daha sonrasında kullanılmak üzere azot gazı saklanabilir. Azot jeneratörleri için Amecindustries sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Oksijen Üretim Sistemi Nedir?

Oksijen üretim sistemi denilen sistem sayesinde yüksek oranda saf oksijen elde edebilirsiniz. Oksijen üretim sistemi tam olarak oksijen jeneratörü kompresör, filtre grubu ve oksijenin depolanmasını sağlayan tanklardan meydana gelmektedir. Kriyojenik sisteme sahip olan tesislerde hava ayrıştırma işlemleri yapılabilir. Bu ayrıştırma işlemi sırasında oksijen gazı elde edilebilir.

Bunun için var olan hava belli bir dereceye kadar soğutulur. Akabinde soğuyan hava ayrıştırılarak saf oksijen gazı oluşturulur. Ayrıca suyun elektrolize edilmesi yoluyla da oksijen elde edilebilir.

Azot Jeneratörlerinin Kullanılmasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Azot jeneratörü kullanmanın çok sayıda olumlu faydaları bulunur. Bu faydaları ise şu şekilde sıralamak mümkündür. Azot jeneratörlerinin genel olarak işletmelere sağladığı en büyük fayda buharlaşma sonrasında oluşan azot kaybının tam olarak sıfıra indirgenmesidir. Böylelikle işletmelerin bu manada gideri olmayacaktır. Ayrıca İşletmeler istedikleri zaman azot üretimi yapabileceklerdir.

Ayrıca düşük basınçla çalışan azot jeneratörleri sayesinde güvenlik sistemleri fazla olacaktır. Bu konuda Amecindustries sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar