Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde Paskalya Ayini Gerçekleştirildi

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde Paskalya Ayini Gerçekleştirildi

Haberler Z Haberler Z -
0

Tarihi Kilisede Erteleme Sonrası Paskalya Bayramı Kutlaması

Sur ilçesinde bulunan tarihi Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde, 31 Mart’ta yapılması planlanan ancak Mahalli İdareler Genel Seçimleri nedeniyle ertelenen Paskalya Ayini gerçekleştirildi. Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından görevlendirilen din görevlilerince yönetilen ayinde ilahiler seslendirildi, dualar okundu ve mumlar yakıldı.

Çörek ve Boyanmış Yumurtalar İkram Edildi

Ayine katılanlara Paskalya Bayramı için hazırlanan çörek ve boyanmış yumurtalar ikram edildi. Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkan Yardımcısı Ohannes Gafur Ohanyan, 31 Mart’ta yapacakları ancak erteledikleri ayini bugün gerçekleştirdiklerini belirtti.

Katılımcıların Memnuniyeti

Paskalya Bayramı’nın Diyarbakır’da her zaman ilgiyle kutlandığını vurgulayan Ohanyan, “Bütün halk bizimle birlikte. Müslüman ve Hristiyan alemi hepsi gelir. Yoğun bir katılımla ve coşkuyla bayramımızı kutluyoruz. İstanbul’dan görevlendirilen din adamları da ayini yönetiyor” şeklinde konuştu.

Ayini izlemeye gelen Nihayet Karaaslan, “Arkadaşlarımızla bugün Paskalya Bayramı’na eşlik etmek istedik. Önceden buraya gelmiştik ama törene ilk defa katıldık” dedi. Bitlis’ten Diyarbakır’ı gezmeye gelen Onur Orak ise tarihi yerleri gezerken ayine denk geldikleri için mutlu olduklarını ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir