Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’ı Ağırladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’ı Ağırladı

Haberler Z Haberler Z -
0

TİM Sektörler Konseyi Toplantısında İhracatçılar Önemli Konuları Değerlendirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’ı ağırladı. Dış Ticaret Kompleksi’nde Erkan’ın katılımıyla yapılan TİM Sektörler Konseyi toplantısında karşılıklı değerlendirmelerde bulunulurken, ihracatçılar açısından önemli görülen konular geniş bir kapsamda konuşuldu.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Fiyat İstikrarının Önemine Vurgu Yaptı

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, fiyat istikrarının istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme için önemine değindiği konuşmasında hem ihracatçıların dış talep nedeniyle yaşadığı zorlukların hem de ekonominin güçlü taraflarının farkında olduklarını belirtti. Erkan, küresel ekonominin geçirdiği dönüşümle birlikte Türkiye’nin yükselen potansiyelinden bahsederek “Fiyat istikrarı yoluyla öngörülebilirliğin artması, sizlerin bu potansiyeli gerçekleştirmesinin en güçlü destekçisi olacaktır.” dedi.

Bireysel Kredilerde Aşırılık Giderildi, Üretim Kapasitesine Katkı Sağlanıyor

TCMB Başkanı Erkan, dezenflasyon dönemine geçiş sürecinde talepte dengelenme yaşanırken doğru politika tasarımlarıyla üretimin sürekliliğinin sağlanmasına katkı vermeyi sürdüreceklerini belirtti. Erkan, “Dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldı. Türk lirasına geçiş zamanı gelmiştir. Bireysel kredilerde israf ve enflasyona yol açan aşırılık giderilirken, ticari krediler süreklilik göstererek üretim kapasitesine katkıda bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

İhracat ve Yatırım Finansmanına Erişimi Desteklemeye Devam Edilecek

TCMB Başkanı Erkan, reeskont kredisi günlük limitlerinin 10 kat artırılması, YTAK çerçevesinin yeniden yapılandırılması, sağlanan maliyet avantajları ve erişimin önündeki engellerin kaldırılması gibi uygulamaları anlattı. Erkan, “İhracat ve yatırım potansiyelinin gelişimi için firmaların finansmana erişimi ile finansman koşullarına destek olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuşmasını tamamladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir